Koszty pobytu w Chorwacji

    Gdziekolwiek się wyjeżdża wakacje mogą być tańsze lub droższe. Wszystko zależy od sposobu dotarcia na miejsce, warunków noclegowych oraz wyboru miejsc spożywania posiłków. Jeśli chodzi o Chorwację ogólnie nie jest ona najtańszym miejscem dla Polaków, natomiast można sporo zaoszczędzić na dojeździe do Chorwacji. Wystarczy zdecydować się na podróż samochodem i zebrać kilka osób, które podzielą wszystkie koszty.

    Na miejscu największe wydatki będą związane z noclegami. Dobrze jest zarezerwować je odpowiednio wcześnie, jeszcze przed wyjazdem. W lipcu i sierpniu ciężko znaleźć jakiekolwiek wolne i niedrogie kwatery. Natomiast poza sezonem można już przyjechać do Chorwacji z zamiarem szukania noclegu na miejscu. W Chorwacji obowiązującą walutą jest kuna, jednak można tam także płacić w euro. Jak w takim razie kształtują się ceny noclegów w sezonie? Turyści najchętniej szukają miejsc w apartamentach lub kwaterach prywatnych, gdzie jedna osoba płaci za noc około 10 euro czyli jakieś 45 zł. W związku z tym okazuje się, że skorzystanie z campingu wcale nie jest aż tak ekonomiczne jakby się mogło wydawać, bo opłata za rozstawienie namiotu i zaparkowanie auta jest zbliżona.

    Kolejny wydatek podczas wakacji to jedzenie. Jeśli ktoś chce spróbować prawdziwej chorwackiej kuchni na pewno będzie się musiał liczyć z odpowiednimi kosztami, bo w Chorwacji nie istnieją budki z fast-foodami czy bary szybkiej obsługi. Chcąc kupić coś dobrego i ciepłego do jedzenie trzeba udać się do restauracji. Oczywiście ceny zależą od standardu lokalu i są porównywalne z kosztami obiadu czy kolacji w polskich restauracjach. Natomiast produkty spożywcze kupowane w sklepach są droższe. Oto ceny kilku wybranych artykułów w przeliczeniu na złotówki: chleb ok. 4,3 zł, żółty ser ok. 30 zł za kg, ryba na targu ok. 54 zł za kg, woda mineralna ok. 2,5 zł, Coca-cola ok. 8 zł za 2 l, piwo ok. 4 zł, Snickers ok. 4,5 zł. Ponad to trzeba liczyć się z wydatkami związanymi ze zwiedzaniem oraz poruszaniem się po Chorwacji. Litr benzyny kosztuje około 5,5 zł. Na pewno warto znać orientacyjne ceny przed zaplanowaniem wyjazdu do Chorwacji.